ekonomicky výhodné projekty

řešení s nízkými provozními náklady

návrhy šetřící životní prostředí

pečlivé návrhy detailů

udržitelné technologie a materiály

Rodinný dům ve Dvoře Králové

Rodinný dům ve Dvoře Králové
popis: novostavba RD, energeticky pasivní dům
místo: Dvůr Králové nad Labem
investor: soukromá osoba
autor: Dalibor Borák, Helena Boráková
spolupráce: Pavel Daněk, Danuše Lošťáková
datum: 2011

Novostavba rodinného domu ve městě Dvůr Králové nad Labem, je na pravém břehu řeky Labe. Urbanistické řešení určil tvar pozemku a jeho orientace ke světovým stranám.

Analýza požadavků klienta a jeho představy o jednotlivých funkcích domu a provozních vztazích přivedla architekty k jasnému konceptu: kompaktní nízkoenergetický rodinný dům. Dům jednoduchým objemem zdůrazňuje moderní pojetí příměstského domu.

Jedná se o dvoupodlažní RD, částečně podsklepený. Do domu se vchází ze vstupního atria vstupními prosklenými dveřmi. Dominantním prvkem jsou průhledy do 2.NP. Otevřením domu přes dvě podlaží dostává dům vnitřní velkorysost. Prostorový zážitek je umocněn proskleným světlíkem. Centrálním prvkem je galerie, ze které se po „mostech“ vstupuje do jednotlivých ložnic a na terasu.

Zóna obývacího pokoje, jídelna, kuchyně a herna jsou umístěny v jihozápadní a západní části domu. Z obývacího pokoje vedou prosklené dveře na úroveň terénu zahrady a také do prostoru bazénu. Zde je navrženo relaxační centrum s fitness, saunou, šatnami a sprchami s WC. Ve východní části domu je umístěn pánský klub s barem a vinným sklepem.

Úprava pozemků je navržena tak, aby bylo možné nenásilné začlenění do krajiny. Architekti navrhli jemně modelovanou krajinu pro sportovní vyžití majitelů – 3 jamkové tréninkové golfové hřiště a tenisový kurt. U domu je také navrženo dětské hřiště, záhonky pro pěstování bylinek, zeleniny a jahod a řada ovocných stromů. Celý pozemek obepíná porost stále zelených neprůhledných keřů pro zajištění soukromí majitele.

Pro umístění stavby rodinného domu byl rozhodující výběr klidné části pozemku v dostatečné vzdálenosti od obslužné komunikace. U komunikace je vstupní objekt s garážemi.

Rodinný dům ve Dvoře KrálovéRodinný dům ve Dvoře KrálovéRodinný dům ve Dvoře Králové
Rodinný dům ve Dvoře KrálovéRodinný dům ve Dvoře KrálovéRodinný dům ve Dvoře Králové
Rodinný dům ve Dvoře KrálovéRodinný dům ve Dvoře KrálovéRodinný dům ve Dvoře Králové
Rodinný dům ve Dvoře Králové